Vindsērfings

Ko Ansis Īvāns noskaidroja par vindsērfinga inventāru?

Latvijai netipiski karstajā vasarā ir jāmeklē veidi, kā atveldzēties, un kāpēc gan veldzēšanos pie ūdens neapvienot ar fizisku aktivitāti, apgūstot ko jaunu un aizraujošu? Žurnālists Ansis Īvāns nolēma izvēlēties vasaras noslēgumā  Liepājā notiekošajam Pasaules čempionātam vindsērfingā tematiski atbilstošu aktivitāti, tādēļ saņēmās drosmi un devās noskaidrot, kā tad tas ir – braukt ar vējadēli. Anša ceļš veda uz Jaunciema ostu, kur, gatavs piedzīvojumiem, viņu sagaidīja pasaules čempions un jauniešu sporta skolas “Rīdzene” treneris Jānis Preiss.

Kas vajadzīgs, lai varētu ķert vēju?

Vindsērfings savu popularitāti pasaulē guva 20.gadsimta beigu pusē, kad ar to nodarbojās gan kā ar sporta, gan atpūtas veidu. Olimpiskajās spēlēs vindsērfinga disciplīna tika iekļauta 1984. gadā, savukārt Latvijā vindsērfings tiek piekopts jau teju pusgadsimtu.

Lai nodarbotos ar vindsērfingu ir vajadzīgs:

  • vējš;
  • plaša ūdenstilpne;
  • inventārs (dēlis un bura kustīgā mastā).

Ceļā uz ostu Ansis kavējas atmiņās, ka pirms apmēram 15 gadiem jau ir stāvējis uz vindsērfinga dēļa, tiesa, citur – Burtnieka ezerā, bet panākumi bijuši vāji, jo bez kritieniem izdevies nobraukt vien 10 metrus, visā pārējā laikā peldot un tulznainām rokām līdz bezspēkam ceļot vindsērfinga buru laukā no ūdens, tādēļ viņš ļauj sev Ķīšezera krastā ierasties kā pilnīgam iesācējam.

Pareizi sakomplektēt vindsērfinga inventāru nav joka lieta

Izrādās, vindsērfinga dēļi un buras nav tikai vienā izmērā. Tie ir piemēroti dažādiem:

  • pielietojumiem (mierīgai burāšanai, ātrburāšanai, trikiem);
  • laika apstākļiem (mierīgam ūdenim, stipram vējam, jūrai);
  • braucēja svara kategorijām.

Tā kā iesācēji ir salīdzinoši nestabili uz dēļiem, vislabāk pirmajām reizēm būtu izvēlēties stabilāku dēli, kas izmēra ziņā ir lielāks, un, tā kā arī vēja un buras valdīšana sākumā galīgi neiet no rokas, vislabāk būtu mazāka izmēra bura, kas uztver mazāku apjomu vēja enerģijas, līdz ar to ir vieglāk vadāma.

Ansim iesākumam ir izvēlēta piecu kvadrātmetru bura, kas mierīga vēja apstākļiem ir uzskatāma par salīdzinoši mazu buru. Lielizmēra buras var sasniegt pat 12,5 kvadrātmetrus lielu laukumu, un, lai tādu novaldītu, ir nepieciešamas ne tikai prasmes, bet arī milzu spēks, lai buru pieceltu no ūdens.